Hide this notice

Internet Explorer 6

Ivm de toegankelijkheid voor elke bezoeker www.drempelvrij.nl is Almere.nl niet optimaal te bekijken via Internet Explorer 6.0. Voor een betere weergave van deze site adviseren wij u een recente browser te gebruiken.

Almere.nl - Stadsconferentie november 2011

Top van dit document
Direct naar de inhoud

RSS gemeente almere

Stadsconferentie: 16 november 2011

27-01-2012

Stadsconferentie De decentralisaties van de AWBZ-begeleiding, de Wet werken naar vermogen en de Jeugdzorg hebben grote gevolgen voor de gemeente, de Almeerders en de maatschappelijke organisaties in de stad. Een gemeentebreed programmateam is in het najaar van 2011 begonnen om de decentralisaties binnen de gemeente Almere vorm te geven en uit te voeren. Maatschappelijke organisaties konden op 16 november meepraten en meedenken over het traject tijdens een brede stadsconferentie.

Hoe benutten we de kracht van Almere? Hoe kunnen we inwoners slimmer, beter en vooral ook op een meer integrale manier ondersteunen? Wat is daar voor nodig? En welke kansen en knelpunten zijn er bij de decentralisaties? Over deze onderwerpen gingen de leden van het programmateam en wethouder Ineke Smidt (Participatie, Zorg en Inkomen) met de partners in gesprek.

De stadsconferentie was bedoeld voor bestuurders, directieleden, managers en beleidsadviseurs van maatschappelijke organisaties die werkzaam zijn in Almere. Ook de leden van de Wmo-raad, het Cliëntenberaad Almere en een aantal raadsleden waren aanwezig.

Best persons

Na de opening door dagvoorzitter Ferry Jansen kwamen er vier Almeerse ‘best persons’ aan het woord, mensen die vanuit hun persoonlijke bevlogenheid iets bijzonders tot stand hebben gebracht in Almere. Zo vertelden twee lokale ondernemers, een taxichauffeur en een producent van pallets en kratten, hoe zij mensen met een beperking een opstapje bieden naar de arbeidsmarkt. Een jongere vertelde over zijn initiatief voor een ontmoetingscafé voor mensen met autisme. En een opbouwwerker van stichting De Schoor vertelde over zijn werk om bewonersinitiatieven te faciliteren (project Zelf bedacht, Zelf gedaan) in het centrumgebied en een deel van Almere Stad West.

Ook wethouder Ineke Smidt deelde een van haar persoonlijke verdiensten met de zaal. Jaren geleden zorgden haar inspanningen voor het ontstaan van de koeienweide aan het einde van de Veluwedreef.

Inzet voor elkaar en voor de stad

De verhalen van de ‘best persons’ sluiten uitstekend aan bij de visie die de gemeente op de decentralisaties. Die visie gaat uit van de mogelijkheden en de talenten van mensen. We willen niet meer uitgaan van de beperkingen die mensen hebben, maar van wat ze wèl kunnen. Daar zit de bron van meer zelfredzaamheid en meedoen in de samenleving. De inzet van inwoners voor elkaar en voor de stad – en daar waar het echt nodig is met professionele ondersteuning – dàt is de kracht van Almere.

In gesprek over wat ons te wachten staat

Na een toelichting van wethouder Smidt op de visie op de decentralisaties, gingen de tweehonderd aanwezige partners uiteen voor presentaties over de verschillende decentralisatieopgaven. Aansluitend vonden er rondetafelgesprekken plaats waarin partners vanuit verschillende domeinen (wonen, werken, welzijn, zorg) in gemengde samenstelling in gesprek gingen over wat ons in Almere de komende jaren te wachten staat. Welke kansen zien ze? Welke knelpunten? Wat verwachten ze van de gemeente in het hele traject? En wat denken ze zelf te kunnen bijdragen? De opbrengst van de rondetafelgesprekken is meegenomen in het programmaplan voor de decentralisaties.

De ontwikkelingen in het sociale domein hebben ook flinke consequenties voor de gemeentelijke organisatie. Directeuren Kristine Leenman en Henk van Oosten gingen in een tweegesprek in op de nut en noodzaak van integraal samenwerken – zowel als gemeente intern als met de organisaties in de stad. Ook tussen partners onderling is het van groot belang om slimme bruggen te slaan.

Gedurende de hele dag was in de conferentiezaal een innovatiemarkt te bezoeken. Zo’n vijftien maatschappelijke organisaties presenteerden hun vernieuwingen binnen het sociale domein.

Hoe nu verder?

De stadsconferentie was de eerste in een reeks van grotere en kleinere bijeenkomsten met partners en inwoners. In het voorjaar vindt er opnieuw een brede conferentie plaats. Ook dan gaat de gemeente het gesprek met maatschappelijke organisaties aan over het geheel van de decentralisaties. Vanuit een integrale blik en aanpak bereiken we immers het meest.