Direct naar paginainhoud

Werkzaamheden aan bossen en parken

De stad heeft veel bossen en parken waar verschillende soorten bomen en struiken staan. We halen soms bomen weg om het bos gezond te houden en een veilige, afwisselende omgeving voor planten en dieren te maken en te houden. Het op de juiste manier weghalen van bomen helpt een bos levendig en duurzaam te maken.

Inspectie van de bossen en parken

We inspecteren alle bossen en parken regelmatig en kijken waar onderhoud nodig is. Dit wordt gedaan door onafhankelijke inspecteurs. Zij kijken daarbij onder andere naar ziekten, plagen, dood hout en groeiruimte rond de bomen. Een inspectie niet zo lang geleden maakte duidelijk dat op een aantal plekken onderhoud nodig is.    

Onderhoud zorgt voor een gezond bos

Het weghalen en planten van bomen is belangrijk voor bosbeheer. We verwijderen bomen in het bos om verschillende redenen. Zieke of dode exemplaren halen we weg om andere bomen gezond te houden. Ook halen we soms bomen weg om ruimte te maken, zodat de andere planten en bomen beter kunnen groeien. Regelmatig hangt groen over en paden en wegen, soms halen we dit voor de veiligheid weg. 

Ook planten we als het mogelijk is nieuwe bomen en struiken om de biodiversiteit in de bossen en parken groter te maken. Zo worden ze minder kwetsbaar voor ziekten en plagen. Het bosonderhoud zorgt voor een gezonde omgeving voor planten, bomen en dieren in het bos. Door op een goede en slimme manier bomen weg te halen en nieuwe bomen te planten, blijft het bos gezond. En kunnen volgende generaties het nog lang gebruiken. 
 

Boomstapels en takkenrillen

Voor alle werkzaamheden geldt dat als we  bomen weghalen,  we daar boomstamstapels en takkenrillen van maken in het bos. Een boomstamstapel is een opgestapelde verzameling van stammen. Hier vinden kleine dieren zoals insecten, vogels en knaagdieren beschutting en een veilige plek om te rusten. Een takkenril is een heuvel of een lange hoop takken op de grond. Deze helpen bij het bevorderen van biodiversiteit door verschillende leefgebieden te creëren en dragen bij aan de vruchtbaarheid van de bodem door organisch materiaal af te breken. Zo dragen ze bij aan een gezond bos.
 

Werkzaamheden per gebied

Almere De Vaart

Langs industrieterrein De Vaart doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. Ook ruimen we stormschade op. Dit zijn vaak omgewaaide bomen en afgebroken takken, maar ook bomen waarbij de wortelkluit niet meer stevig in de grond staat. 

Bosgebied Eksterweg

In de vakken bij de Eksterweg doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. 

Almere Hout

In de bosvakken in Almere Hout doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. Daarnaast leggen we takkenrillen aan en maken we boomstamstapels.

Beginbos Almere Haven

In de bosvakken in het Beginbos doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. Ook ruimen we stormschade op. Dit zijn vaak omgewaaide bomen en afgebroken takken, maar ook bomen waarbij de wortelkluit niet meer stevig in de grond staat.

Spanningsveldbos

In de vakken in het Spanningsveldbos doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. 

Noorderplassen

We gaan in Noorderplassen de bosvakken bij Vlechtknoop, Slipsteek, Brikzeil en tussen Bramzeil en Stormzeil verbeteren. Hiervoor moeten we eerst alle populieren die daar staan verwijderen.

De groene vakken op de tekening geven we aan waar we populieren verwijderen en weer nieuwe soorten planten. Verder inspecteren we de bomen en struiken waar de populieren hebben gestaan om waar nodig nog beheer uit te voeren (eventueel kap en vervanging). 
De paarse vakken zijn de bosvakken waar ook gemerkte bomen worden verwijderd. De bomen die blijven staan kunnen zich dan beter ontwikkelen.

Ook gaan we waar mogelijk in de bosvakken boomstamstapels en takkenrillen aanleggen. Een takkenril is plek met opgestapelde takken. Het biedt ruimte voor het schuilen en broeden van insecten, kleine zoogdieren en vogels. Ook paddenstoelen, mossen en varens groeien graag op dit soort plekken. Daarna gaan we de bosvakken aanvullen met gemengd loofhout, zoals eiken, beuken, elzen, berken, lijsterbes en diverse struikvormers in verschillende groottes (maximaal 2 meter hoog).

Uitleg over de bosvakken

We nodigen de omwonenden uit voor een toelichting over de werkzaamheden in en rond het bosvak bij hun woning of een kijkje te nemen in de bosvakken op:

dinsdag 26 augustus 2025, van 14.00 en 18.00 uur, hoek Slipsteek – Gerrie Knetemannpad
donderdag 28 augustus 2025, van 14.00 en 18.00 uur, hoek Bonnet – Gerrie Knetemannpad

Waterproblemen

In de bosvakken tussen Razeil en Sprietzeil zijn greppels aangelegd, zodat het overtollige water afgevoerd wordt naar de naastgelegen vijver/gracht en de planten niet afsterven. Waar nodig halen we de dode bomen en struiken weg en herstellen de beplanting.

We gaan vergelijkbare greppels aanleggen rondom Bramzeil en Stormzeil. Hiervoor moeten we de beplanting deels verwijderen.

Start werkzaamheden

Vanaf maandag 1 september beginnen we met het verwijderen van de populieren; dit duurt tot eind 2025. Vanaf half november beginnen we dan met het planten van gemengd loofhout. Dit kan duren tot en met februari 2026.

Pampushout

In Pampushout werken we ook aan de bosvakken. We doen hier normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuw groen planten. Ook ruimen we stormschade op. Dit zijn vaak omgewaaide bomen en afgebroken takken. We maken het bos klaar voor de toekomst, we halen bomen weg en en planten waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. We leggen ook takkenrillen aan en maken boomstamstapels.

Almere Haven

In de vakken doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent dat we bomen weghalen en waar nodig nieuwe bomen en struiken planten. We pakken de bosranden aan. We snoeien struiken en takken die over fiets- en voetpaden heen hangen.

Beatrixpark

Hier halen we ook bomen weg. Verder ruimen we stormschade op en maken we boomstapels en takkenrillen.

In een aantal bosvakken in het Beatrixpark slepen we de omgezaagde bomen uit het bos met een paard. Dit doen we omdat paarden de gevoelige bodem minder beschadigen dan machines. Ook is het een milieuvriendelijke manier om hout te vervoeren in kwetsbare bosgebieden. In de andere bosvakken doen we dit gewoon met een tractor.

Joop den Uylpark

In het park halen we bomen weg waar dat nodig is. We leggen ook takkenrillen aan, maken boomstapels en ruimen stormschade op. 

Ebenezer Howardpark

In de vakken doen we normale boswerkzaamheden. Dit betekent ook dat we bomen weghalen. In dit park zijn de werkzaamheden al verschillende keren uitgesteld doordat de grond te nat was. Wanneer er dan machines over de grond rijden dan drukken ze de natte grond te veel dicht. Jonge planten en bomen krijgen het dan moeilijk, dat is niet goed voor het bos. 
Door het weghalen van de bomen herstellen we zichtlijnen in het park.

Wat doen we met het hout

Als we bomen kappen verdelen we ze in verschillende stapels; voor gebruik door de gemeente, papierproductie, zaaghout en meer. De resterende stammen gebruiken we voor boomstamstapels en takkenrillen in het bos. Als je straks door het bos wandelt, zie je verschillende stapels liggen, elk met een eigen doel. Op de stamstapels staat meestal aangeven waar het hout voor gebruikt gaat worden.

Illustratie Almere skyline
Geef jouw mening